Istoric

Scoala a fost infiintata in anul 1982 si a primit, 11 ani mai tarziu, numele Excelentei Sale Printul Dimitrie Sturdza.
In perioada 1995-2005, numele scolii a fost asociat cu cel al grupului de fosti olimpici “@D_Eco”.
Institutia noastra se mandreste cu fostii elevi, care au contribuit la imbunatatirea imaginii scolii, prin rezultate exceptionale, prin munca si daruire:

• Cristina Neagu – cea mai bună jucătoare de handbal din lume
  • Gigi Ifrim
  • Mihai Gainusa
  • Marius Vizante(actori, realizatori, prezentatori TV)
  • Costan Victor Marius-multiplu medaliat la olimpiadele europene, balcanice si internationale de informatica(www.costan.us)
  • Spatarel Dan-multiplu medaliat la olimpiadele balcanice de informatica(http://infoarena.ro/utilizator/spatarel)
  • Stefanescu Andrei-multiplu medaliat la olimpiadele internationale de matematica
  • Lupu Sorina Elena-premiata la concursurile nationale de informatica si vicecampioana a competitiei “Environmentally Responsible Aviation Project, Green Aviation Student Contest-NASA”
  • Mirea Ghiban Liviu Cristian-olimpic national la informatica si medaliat cu aur la concursuri internationale de TIC(www.picof.net)
  • Albert Mihai
  • Andrei Simion
  • Cimpoca Alexandru
  • Tudorache Alexandru
  • Preda Bogdan
  • Pufan Robert
  • Ojog Cristian
  • Moisa Razvan(informatica, TIC)
  • Nica Andreea
  • Popovici Diana(ecologie, proiecte de mediu)
  • Diaconescu Demetra
  • Badea Alexandra
  • Danciu Alina
  • Fagaras Robert
  • Sipos Sonia(arta plastica, icoane pe sticla).
Galeria valorilor noastre este intregita de micii plasticieni, sportivi, ecologisti, matematicieni, care, impreuna cu trupele de teatru-euritmie, au imbogatit, in ultimii 5 ani, colectia de premii si mentiuni obtinute la nivel de sector, municipiu/national/international.
Misiunea scolii a ramas aceeasi, concentrata in cateva cuvinte: “Devenirea noastra incepe cu sensibila cunoastere”, iar cei 30 de ani de existenta au pus bazele unei structuri organizationale care vizeaza explorarea si valorificarea potentialului unui mediu in schimbare.

Foști elevi – actuale modele de viață

Școala noastră este o comunitate care învață, iar exemplele de dezvoltare personală prin implicare și sacrificiu sunt esența pentru o nouă viziune legată de drumul pe care suntem dispuși să îl alegem în viață. Orlando Șchiopu a fost elevul școlii, iar acum este tatăl unuia dintre școlarii noștri. Azi, după o altă intervenție ISU dificilă, reușită, cei mici au învățat că respectul se câștigă prin multă muncă, prin pregătire excelentă și prin devotament. Părinții elevilor noștri sunt sursa cea mai credibilă și profundă pentru alegerea unui destin. Vă mulțumim, dragi părinți!

ISU, un destin