Premii și concursuri

Concursuri școlare aprobate de MECTS/MEN/MECS/MENCS/MEN

2018 – 2019

Marele premiu Sigma

Concursul Național de Geografie ”Terra”

  • Zaharia Ian, 5 A, Premiul special(*)

Calificați la faze naționale:

  • Cangurul – Matematică, Negară Vlad, 8 B;
  • Comper – Comunicare(23 de elevi);
  • Comper – Matematică(15 elevi);
  • ”Democrație și toleranță”, 7 C&4A;
  • Concursul Național de Limba Engleză ”Fonix”:
    • Mihailov Denisa Cristiana;
    • Vamesu Razvan – Andrei;
    • Dragan Diana Maria;
    • Ghica Elena Teodora;
    • Poderoso Fabrizio-Antonio;
    • Matei Ioana;
    • Dumbravă Diana

Biologie

1)Concursul ”George Emil Palade”

  • Asaul Cristina, 6 A, premiul 3;
  • Biholar Vlad, 6 A, mențiune

2)Olimpiada de biologie(faza județeană)

  • Zaharia Ingrid, 7 C, premiul 3;
  • Marinescu Rareș, 7 C, premiul 3

Geografie(faza municipală)

  • Gătej Alexandru, 5 A, mențiune

Limba germană – olimpiadă(faza județeană)

  • Dicu Mara, 7 C, premiul 2;
  • Feodot Ecaterina, 8 B, premiul 2;
  • Ifrim Andreea, 7 C, mențiune;
  • Cristea Bianca, 7 C, mențiune;
  • Popescu Adriana, mențiune

Limba franceză

  • Olimpiadă(faza municipală)
    • Dinculescu Maria, 8 A, premiul 2;
    • Podașcă Andrei, mențiune;
    • Balcan Anisia, mențiune
  • Premiul 1 –  Concursul Municipal al Francofoniei ”Être francophone, ça part de nous et ça change tout” – 2019:
    1. BOBEANU ANDREIA
    2. NEDELCU EDMOND
    3. DACHE JUSTIN
    4. MIHAIL TEODORA
    5. BAUER EMMA
    6. MĂTIEȘ ANDRADA
    7. MIHAI DENISA
    8. SLOBOZIANU TIMEEA

11-14.04.2019,Worldwide Children FestivalSinaia

Religie

  • Popescu Bianca, 8 A, premiul I la sector, mențiune la municipiu;
  • Amza Oana, 8 C, premiul al III-lea la sector, mențiune la municipiu
  • Filipciuc Ioana, 5 A, premiul al II-lea, Concursul Municipal ”Sfinții prietenii copiilor”;
  • Satmare Iustina, 5 A, premiul al II-lea, Concursul Municipal ”Sfinții prietenii copiilor”;
  • Caraș Amalia, 6 A, premiul al III-lea, Concursul Municipal ”Sfinții prietenii copiilor”;
  • Biholar Vlad, 6 A, premiul al III-lea, Concursul Municipal ”Sfinții prietenii copiilor”

12-13.04.2019, ONS – Handbal, lupta pentru locul I continuă la faza municipală. Succes!

Locul al II-lea, Fotbal, Cupa Tymbark Junior

Calificare la Olimpiada Națională de Biologie – Zaharia Ioana Ingrid, 7 C

Locul I, Handbal

Echipa de handbal – fete: Dumitrache Monica(8), Niculae Madalina(8), Goliciu Raisa(8), Uteanu Bianca(8), Petrache Eda(8), Voicu Alexandra(6), Balan Erica(5), Urecheanu Monica(5), Stoican Agata(5)

Locul I, Fotbal, ONSS

Locul I pe sector la tetratlon

Premii la Olimpiada de Limba Engleză

  • Negară Vlad, 8B, calificat la faza națională, premiul 1 la faza municipală;
  • Paterău Miruna, premiul 3, municipiu;
  • Cucu Bianca, mențiune, municipiu;
  • Feodot Ecaterina, mențiune, municipiu;
  • Gârbaci Robert, mențiune, municipiu;
  • Doman Ana, mențiune, municipiu

Calificare la Olimpiada Siguranței, creație literară – două mențiuni

Premii la OLAV și OLLR

Concurs_Bright_Speakers_19

Lumina Math 2018-2019

Nume Prenume Clasa Punctaj online Punctaj scris Premiu
CONSTANTIN DAVID NICOLAS 2 94 91,027 Premiul I
CRUCERU ERIC-MIHAI 2 94 85,025 Premiul I
GATEJ VLAD 2 91 82,024 Premiul I
MATEESCU ALEXANDRU 2 94 73,021 Premiul II
DOBRE IOANA ELENA 2 97 64,018 Premiul III
GHITA KARINA ELENI 2 97 58,015 Mentiune
SEADAT DARIUS 2 91 55,015 Mentiune
MOCANU EDUARD NICHOLAS 2 94 40,010
MOSTOFLEI MEDEEA 3 91 70,519 Premiul II
BURLACU ANA MARIA 3 91 59,515 Mentiune
DOANDES VLAD STEFAN 3 91 55,014 Mentiune
CRISAN CLARA 4 94 74,521 Premiul II
GHEORGHE CRISTINA ANA MARIA 4 91 66,018 Premiul III
OLTEANU VLAD-ANDREI 5 70 64,525 Premiul III
BICHER STEFAN MIHAI 5 80,5 47,519
GHIOARCA ERIC-ALEXANDRU 5 75 27,009
VRINCEANU ANDRA-MARINA 7 36 22,509
NEGARA VLAD-ALEXANDRU 8 55 76,029 Premiul II
BELCIUG MATEI 8 44 65,026 Premiul III
BRAICU SEBASTIAN -CORNEL 8 14,5 47,515

“Activități sportive și Hrană Sănătoasă” – WNS Cares Foundation

Clasament:

  • Alex Negoi Cristian – 2B – finalist

  • Rebeca Manole Mihaela – 2A- finalist și caștigător la nivel de școală, pe Grupa A și CÂȘTIGĂTOR NAȚIONAL

  • Ghiță David – 2A- finalist

  • Roxana Pîrvan – 5B- finalist și câștigător la nivel de școală – Grupa B

  • Andreea Bucur – 5D- finalist

  • Martin David – 6C- finalist

  • Erika Leonida – 6B- finalist și câștigător la nivel de școală – Grupa C

Concursul ”Profu’ de Mate”(19-23.11.2018)

Fiecare profesor/învățător a anunțat elevii. Programul este la avizier.

Elevii școlii au participat la Micul Gates, pentru prima oară.

Calendare competiționale

2017 – 2018

OLIMPIADE ȘCOLARE

15-17.06.2018 – Felicitări!

Echipa de mini-handbal

OLIMPIADA DE FIZICĂ 

  • Pe sector
    • Negară Vlad , clasa 7B, premiul I;
    • Mateiță Călin, clasa 6B,  premiul III;
    • Popescu Rareș, clasa 8A, premiul III;
    • Bobeanu Andreea, clasa 6A, mențiune

OLIMPIADA DE LIMBA ENGLEZĂ

  • VLAD NEGARĂ, clasa a VII-a B, LOCUL 2 (municipiu);
  • calificați după etapa de sector:
    • MATEI IOANA, 8 A, LOCUL 2;
    • NEGARĂ VLAD, 7 B;
    • GÂRBACI ROBERT, 7, MENȚIUNE
  • Concursul Internațional FONIX – Elevii finaliști:
    • clasa a III-a
      • Drăgan Diana
      • Dumbravă Diana Maria
      • Hodorogea Clara
      • Sima Vladimir
    • clasa a IV-a
      • Belciug Bogdan
      • Constantin Vlad
      • Staicu Ana-Maria
      • Zaharia Ian
      • Vădescu Elena
    • clasa a VII-a
      • Matei Ioana

OLIMPIADA DE FRANCEZĂ

  • POPESCU RAREȘ, sector, LOCUL 3;
  • POPESCU RAREȘ, municipiu, LOCUL 3;

OLIMPIADA DE LIMBA ROMÂNĂ

  • OLLR, sector
    • BIANCA POPESCU, LOCUL 3;
    • ȘTEFAN CONDEESCU, MENȚIUNE
  • OLLR, municipiu
    • BIANCA POPESCU, MENȚIUNE;
  • OLAV, sector
    • ANISIA BALCAN, MENȚIUNE;
    • DAVID SANDU, MENȚIUNE;
    • INGRID ZAHARIA, MENȚIUNE

OLIMPIADA DE GEOGRAFIE – GHEORGHE RAREȘ, sector, MENȚIUNE;

OLIMPIADA DE BIOLOGIE 

  • sector
    • VLAD NEGARĂ, LOCUL 2;
    • ECATERINA FEODOT, MENȚIUNE;
    • MARIA DOANDEȘ, MENȚIUNE
  • municipiu
    • VLAD NEGARĂ, LOCUL 2
  • Sanitarii pricepuți (echipe) – locul 2, sector
    • BELCIUG MATEI, 7B
    • COJOCARU VLAD, 7B
    • GRUIA ILINCA, 7B
    • PRIPITU ALEXIA, 7B
    • SCHIOPU O. TUDOR, 7B

Olimpiada de Religie, multe calificări, multe premii – 59 OR;

Concursul ”Sfinții, prietenii copiilor” – faza municipală

Concursul ”Democrație și toleranță”, faza pe sector

Calificarea clasei a III-a A la faza municipală a Concursului ”Ora de educație rutieră” (28.05) – Locul 3 la nivel de sector

Calificare la Festivalul Internațional ”Worldwide Children”:

  • Secțiunea arte – Marinescu Rareș, 6 C
  • Trupa de teatru – o nouă calificare, o nouă provocare

Concursul ”Sfinții, prietenii copiilor” – faza municipală

16.03.2018, Handbal, calificare la NAȚIONALĂ

12.03. 2018, Olimpiada siguranței

Locul I – Ana Crăciun, faza municipală

Iată lista:
FINALIȘTI  OLIMPIADA SIGURANȚEI 2018
SECȚIUNEA : POVESTIRI POLIȚISTE
  • Ana Crăciun – „Pericolul online”;
  • Bianca Popescu – „Crima din Londra”;
  • Ingrid Zaharia – „Un caz anonim”;
  • Mihnea Mateescu – „O moarte suspectă”;
  • Andreea Ifrim – „Dispariția lui Millo”

16.03.2018, Handbal, calificare la NAȚIONALĂ

16.02.2018

  • locul 1, Handbal

Campionii Școlii Gimnaziale Nr. 59

2.02.2018, ONS – locul 2, sector

FESTIVITATEA DE PREMIERE – LUMINA MATH (Lumina Math 2017-2018);

COMPER (19.01, 26.01) – relații la învățători/diriginți;

Pentru cei mici – două concursuri de iarnă 

 


2016-2017

Festivalul Olimpicilor – SC 59, 6.06.2017, de la 17.00 la 19.30, Sala Ioan I Dalles (*)

  • MATEMATICĂ
  • Olimpiada de Matematică – Ciumara Șerban (8 A)- CALIFICAT ÎN LOTUL MUNICIPIULUI BUCUREŞTI ;
  • Elevii calificați la faza municipală a Olimpiadei de Matematică:
    • Negară Vlad (6 B);
    • Ciumara Șerban (8 A);
  • Concursul Cangurașul MatematicianCangurasul Matematician (0-3);
  • Lumina Math Lumina Math 2016-2017;
  • Elevii clasei a IV-a – nivel de excelență – CEX 4;
  • LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ
  • Elevii calificați la faza municipală a Olimpiadei de LLR:
    • Popescu Bianca (6 A);
    • Balcan Anisia (6 A)
  • Olimpiada siguranţei – Concurs de creaţie liteară – faza municipală:
    • Crăciun Ana (6 B) – menţiune;
    • Feodot Ecaterina (6 C)- menţiune
  • LIMBA ENGLEZĂ
  • Calificare la faza municipală a Olimpiadei:
    • Popescu Rareş – Teodor (7A) – premiul al II-lea la faza pe sector
  • Calificare la faza municipală a Concursului ”Olimpiada creativității”:
    • Popescu Rareş – Teodor (7A);
    • Matei Ioana (7A);
    • Dina Maria (8A);
    • Grigoraș Janna (8B)
  • GEOGRAFIE
  • Faza națională (86 de puncte, locul al III-lea) 
    • Zaharia Ingrid (5 C)
  • Faza municipală a Concursului ”Terra”:
    • Zaharia Ingrid (5 C), locul al III-lea,  (calificare la faza naţională);
    • Marinescu Rareș (5 C), menţiune;
  • Elevii calificați la faza municipală a Concursului ”Terra”:
    • Marinescu Rareș (5 C);
    • Zaharia Ingrid (5 C)
  • FRANCEZĂ
  • Faza municipală a Olimpiadei de Limba Franceză:
    • Păvălucă Anda (8A), premiul al III-lea;
  • Faza pe sector a Olimpiadei de Limba Franceză – calificați la municipiu:
    • Ciumara Șerban (8A);
    • Păvălucă Anda (8A)
  • CHIMIE
  • Faza municipală a Concursului de chimie “Lazăr Edeleanu”:
    • Popescu Rareş – Teodor (7A) – premiul al III-lea;
  • Faza pe sector  a Concursului de chimie “Lazăr Edeleanu”:
    • Popescu Rareş – Teodor (7A) – premiul al III-lea
  • FIZICĂ
  • Olimpiada de Fizică – premii (sector)
    • Negară Vlad (6B) – premiul al II-lea;
    • Belciug Matei (6B) – premiul al III-lea;
    • Popescu Rareș (7A) – mențiune
  • Artă plastică, educație multiculturală și religie
  • Concursul ”Sfinții, prietenii copiilor”, etapa municipală (CAEM, pagina 12)
    • Dobre Alexandru, Zaharia Ingrid (5 C) – punctaj maxim, locul 1 din 128 de echipe – premiul I;
    • Dinculescu Maria, Busuioc Elena (6 A), locul 6 din 117 echipe – mențiune
  • Concursul Municipal ”Călătorie în jurul lumii” (concurs –  festival)
  • EDUCAȚIE FIZICĂ ȘI SPORT – 60 de elevi premiați la diferite sporturi
  • MiniHandbal;
  • Atletism – 18 copii calificaţi la faza municipală*ATLETISM premii 2017;
  • 4 premii la faza de sector (atletism)*OSS-Sc 59-mai2017;
  • laureaţi: Dumitrache Mihaela (6C), Amza Oana (6C), Uteanu Bianca (6C), Goliciu Raisa (6A), Iancu Razvan (6A), Metcan Radu (6C), Toma Mihnea (6A)
  • TEATRU
  •  A X-a ediţie a festivalului de teatru organizat de Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Sector 6 – “La teatrale cu matale!” (14 trupe de teatru – interjudeţean – B, If, Ph), locul 8, Amicii – 59
  • ED. MUZICALĂ
  • premiul I – Păuna Rareș (8B), Festivalul Național “Adrian Păunescu” (din concurs);
  • Olimpiada Națională de Interpretare Vocală și Instrumentală, etapa a II-a:
    • Doandeș Maria (6B), premiul al II-lea (vocal);
    • Pripitu Alexia (6B), premiul al III-lea (vocal);
    • Zaharia Ingrid (5C), premiul al II-lea (pian)
  • EDUCAȚIE CIVICĂ
  • Concursul Național ”Fără ură, cu toleranță”, clasa a VII-a A, locul 29 din 142 de echipe (clasament);
  • BIOLOGIE
  • Sanitarii pricepuți, etapa a II-a, locul 6 – echipajul  format din Gruia Ilinca, Pripitu Ioana, Șchiopu Antonia, Cojocaru Vlad, Belciug Matei, clasa a VI-a B

(2015-2016)