Istoric

Scoala a fost infiintata in anul 1982 si a primit, 11 ani mai tarziu, numele Excelentei Sale Printul Dimitrie Sturdza.
In perioada 1995-2005, numele scolii a fost asociat cu cel al grupului de fosti olimpici “@D_Eco”.
Institutia noastra se mandreste cu fostii elevi, care au contribuit la imbunatatirea imaginii scolii, prin rezultate exceptionale, prin munca si daruire:

• Cristina Neagu – cea mai bună jucătoare de handbal din lume;
  • Gigi Ifrim;
  • Mihai Gainușă;
  • Marius Vizante(actori, realizatori, prezentatori TV);
  • Costan Victor Marius-multiplu medaliat la olimpiadele europene, balcanice si internationale de informatica(www.costan.us);
  • Spatarel Dan-multiplu medaliat la olimpiadele balcanice de informatica(http://infoarena.ro/utilizator/spatarel);
  • Stefanescu Andrei-multiplu medaliat la olimpiadele internationale de matematica;
  • Lupu Sorina Elena-premiata la concursurile nationale de informatica si vicecampioana a competitiei “Environmentally Responsible Aviation Project, Green Aviation Student Contest-NASA”;
  • Mirea Ghiban Liviu Cristian-olimpic national la informatica si medaliat cu aur la concursuri internationale de TIC(www.picof.net);
  • Albert Mihai;
  • Andrei Simion;
  • Cimpoca Alexandru;
  • Tudorache Alexandru;
  • Preda Bogdan;
  • Pufan Robert – formator național Microsoft și formator intern pentru personalul școlii(pentru utilizarea Teams);
  • Ojog Cristian;
  • Moisa Razvan(informatica, TIC);
  • Nica Andreea și Popovici Diana(ecologie, proiecte de mediu);
  • Diaconescu Demetra;
  • Badea Alexandra;
  • Danciu Alina;
  • Fagaras Robert;
  • Sipos Sonia(arta plastica, icoane pe sticla);
  • Dinicul Anca(actriță)
Galeria valorilor noastre este întregita de micii plasticieni, sportivi, ecologisti, matematicieni, care, impreuna cu trupele de teatru-euritmie, au imbogatit, in ultimii 5 ani, colectia de premii si mentiuni obtinute la nivel de sector, municipiu/national/international.
Misiunea scolii a ramas aceeasi, concentrata in cateva cuvinte: “Devenirea noastra incepe cu sensibila cunoastere”, iar cei 40 de ani de existenta au pus bazele unei structuri organizaționale care vizează explorarea și valorificarea potentialului unui mediu in schimbare.