Premii și concursuri

Concursuri școlare aprobate de MECTS/MEN/MECS/MENCS/MEN

2019 – 2020

Concursul Municipal ”Sentimente colorate”(listele au fost șterse – afișaj pentru 24 de ore)

Cros municipal, 16.10.2019:

  • D J, locul 3;
  • G I, 6C, locul 11;
  • S M, 8A, locul 11;
  • L I, locul 13;
  • R M, 5B, locul 14;
  • B A, 8A, locul 15;
  • G L, 5A, locul 16;
  • D A, 6C, locul 16;
  • M R, 5A, locul 17;
  • N A, 5B, locul 19

Concurs de IT și inovație ”DaVinci” – etapa regionala Bucuresti – Ilfov – Prahova 2019

LuminaMath 2019, ediția a XXIII-a:

  • 1 octombrie – 31 octombrie, înscrieri;
  • 4-8 noiembrie, etapa online;
  • 12 noiembrie, rezultate etapa online;
  • 16 noiembrie, etapa scrisă;

Concursurile ”Cangurul” – https://cangurul.ro/calendar-concursuri-cangurul 

2018 – 2019

Marele premiu Sigma

Concursul Național de Geografie ”Terra”

  • Z I, 5 A, Premiul special(*)

Calificați la faze naționale:

  • Cangurul – Matematică, Negară Vlad, 8 B;
  • Comper – Comunicare(23 de elevi);
  • Comper – Matematică(15 elevi);
  • ”Democrație și toleranță”, 7 C&4A;
  • Concursul Național de Limba Engleză ”Fonix”: 7 premii

Biologie

1)Concursul ”George Emil Palade”

  • A C, 6 A, premiul 3;
  • B V, 6 A, mențiune

2)Olimpiada de biologie(faza județeană)

  • Z I, 7 C, premiul 3;
  • M R , 7 C, premiul 3

Geografie(faza municipală)

  • G A, 5 A, mențiune

Limba germană – olimpiadă(faza județeană)

  • D M, 7 C, premiul 2;
  • F E, 8 B, premiul 2;
  • If A, 7 C, mențiune;
  • C B, 7 C, mențiune;
  • P A, mențiune

Limba franceză

  • Olimpiadă(faza municipală)
    • D M, 8 A, premiul 2;
    • P A, mențiune;
    • B A, mențiune
  • Premiul 1 –  Concursul Municipal al Francofoniei ”Être francophone, ça part de nous et ça change tout” – 2019: 8 premii

11-14.04.2019,Worldwide Children FestivalSinaia

Religie

  • P B, 8 A, premiul I la sector, mențiune la municipiu;
  • A O, 8 C, premiul al III-lea la sector, mențiune la municipiu
  • F I, 5 A, premiul al II-lea, Concursul Municipal ”Sfinții prietenii copiilor”;
  • S I, 5 A, premiul al II-lea, Concursul Municipal ”Sfinții prietenii copiilor”;
  • C A, 6 A, premiul al III-lea, Concursul Municipal ”Sfinții prietenii copiilor”;
  • B V, 6 A, premiul al III-lea, Concursul Municipal ”Sfinții prietenii copiilor”

12-13.04.2019, ONS – Handbal, lupta pentru locul I continuă la faza municipală. Succes!

Locul al II-lea, Fotbal, Cupa Tymbark Junior

Calificare la Olimpiada Națională de Biologie – Z I I, 7 C

Locul I, Handbal

Echipa de handbal – fete: D M(8), N M(8), G R(8), U B(8), P E(8), V A(6), B E(5), U M(5), S A(5)

Locul I, Fotbal, ONSS

Locul I pe sector la tetratlon

Premii la Olimpiada de Limba Engleză

  • N V, 8B, calificat la faza națională, premiul 1 la faza municipală;
  • P M, premiul 3, municipiu;
  • C B, mențiune, municipiu;
  • F E, mențiune, municipiu;
  • G R, mențiune, municipiu;
  • D A, mențiune, municipiu

Calificare la Olimpiada Siguranței, creație literară – două mențiuni

Premii la OLAV și OLLR

Concurs_Bright_Speakers_19

Lumina Math 2018-2019

Nume Prenume Clasa Punctaj online Punctaj scris Premiu
C D 2 94 91,027 Premiul I
C E 2 94 85,025 Premiul I
G V 2 91 82,024 Premiul I
M A 2 94 73,021 Premiul II
D I 2 97 64,018 Premiul III
G K 2 97 58,015 Mentiune
S D 2 91 55,015 Mentiune
M E 2 94 40,010
M M 3 91 70,519 Premiul II
B A 3 91 59,515 Mentiune
D V 3 91 55,014 Mentiune
C C 4 94 74,521 Premiul II
G C 4 91 66,018 Premiul III
O V 5 70 64,525 Premiul III
B S 5 80,5 47,519
G E 5 75 27,009
V A 7 36 22,509
N V 8 55 76,029 Premiul II
B M 8 44 65,026 Premiul III
B S 8 14,5 47,515

“Activități sportive și Hrană Sănătoasă” – WNS Cares Foundation

  • 1 premiu

Concursul ”Profu’ de Mate”(19-23.11.2018)

Fiecare profesor/învățător a anunțat elevii. Programul este la avizier.

Calendare competiționale

2017 – 2018

OLIMPIADE ȘCOLARE

15-17.06.2018 – Felicitări!

Echipa de mini-handbal

OLIMPIADA DE FIZICĂ 

  • Pe sector
    • N V , clasa 7B, premiul I;
    • M C, clasa 6B,  premiul III;
    • P R, clasa 8A, premiul III;
    • B A, clasa 6A, mențiune

OLIMPIADA DE LIMBA ENGLEZĂ

  • V N, clasa a VII-a B, LOCUL 2 (municipiu);
  • calificați după etapa de sector:
    • M I, 8 A, LOCUL 2;
    • N V, 7 B;
    • G R, 7, MENȚIUNE

OLIMPIADA DE FRANCEZĂ

  • P R, sector, LOCUL 3;
  • P R, municipiu, LOCUL 3;

OLIMPIADA DE LIMBA ROMÂNĂ

  • OLLR, sector
    • B P, LOCUL 3;
    • ȘT C, MENȚIUNE
  • OLLR, municipiu
    • B P, MENȚIUNE;
  • OLAV, sector
    • A B, MENȚIUNE;
    • D S, MENȚIUNE;
    • I Z, MENȚIUNE

OLIMPIADA DE GEOGRAFIE

  • sector: locul 2 & 2 mențiuni
  • municipiu
    • 1 LOCUL 2
  • Sanitarii pricepuți (echipe) – locul 2, sector

Olimpiada de Religie, multe calificări, multe premii – 59 OR;

Concursul ”Democrație și toleranță”, faza pe sector

Calificarea clasei a III-a A la faza municipală a Concursului ”Ora de educație rutieră” (28.05) – Locul 3 la nivel de sector

Calificare la Festivalul Internațional ”Worldwide Children”:

  • Secțiunea arte – M R, 6 C
  • Trupa de teatru – o nouă calificare, o nouă provocare

Concursul ”Sfinții, prietenii copiilor” – faza municipală

16.03.2018, Handbal, calificare la NAȚIONALĂ

12.03. 2018, Olimpiada siguranței

Locul I – Ana Crăciun, faza municipală

Iată lista:
5 FINALIȘTI  OLIMPIADA SIGURANȚEI 2018
SECȚIUNEA : POVESTIRI POLIȚISTE

16.03.2018, Handbal, calificare la NAȚIONALĂ

16.02.2018

  • locul 1, Handbal

Campionii Școlii Gimnaziale Nr. 59

2.02.2018, ONS – locul 2, sector

FESTIVITATEA DE PREMIERE – LUMINA MATH (Lumina Math 2017-2018);

COMPER (19.01, 26.01) – relații la învățători/diriginți;

Pentru cei mici – două concursuri de iarnă 

 


  •